Loader Image

Mi a henna?
Kunjabihari

A hennafestés Indiától Marokkóig végigkíséri a nőket életük nagy fordulópontjain és védelmező, szerencsehozó szerepet tulajdonítanak neki. Magyarországon és az egész világon egyre népszerűbb, de mi is a henna valójában?

A henna növény (lawsomnia inermis) egy virágos cserje, ami szubtrópusi területeken terem. Észak-Afrikától a Közel-keleten át Dél-Kelet Ázsiáig őshonos, és legszárazabb és -forrób helyeken érzi jól magát, mint a Szahara, az Arab félsziget, vagy a radzsasztáni Thar sivatag környéke.

A hennát évezredek óta használják a haj és a bőr díszítésére. Savas közegben kioldódik belőle a lawsone nevű hatóanyag, mely a fehérje tartalmú anyagokat – mint a bőr, csont vagy akár a fa – vöröses-barnára színezi. Ez elérhető úgy, hogy  a friss leveleket összeőrlik és joghurttal péppé keverik, de ma érthető módon elterjedtebb, hogy kiszárítják és porrá őrlik őket. Ez a növényi por hosszabb ideig tárolható, könnyebben szállítható. A henna porból a hennafestő illóolajok, cukor és víz, vagy citromlé hozzáadásával maga kever festéket. (Ne használjatok gyárilag kevert hennákat, mert veszélyes adalékokat tartalmaznak)

 

A “mehndi”-nek (ahogy Indiában hívják) számtalan hagyománya létezik. Összekapcsolódik az örömmel és ünnepléssel, esküvőkön, vallási és családi ünnepeken egyaránt előkerül. A hennafestés során mind a művész, mind vendége ellazul, a kreatív minták megjelenése közben megállunk egy kicsit, magunkra figyelünk és kieresztjük a gőzt. Számomra a henna nem csak kreatív kifejezőeszköz, de relaxációs technika is egyben, és kapcsolódási pont a nők között mely összeköt fiatalokat és időseket és kultúrákon ível át.

Tudj meg többet tudástárunkból:

Teendők szép szín eléréséhez

Tippek kismamáknak

No Comments

Comments are closed.